دکتر عباسعلی محرابیان

فوق تخصص بیماریهای گوارش


سوالات پزشكي

تماس از طریق تلگرام

آدرس و ساعات كار مطب

endoscopy

غذاها و روده تحریک پذیر

شناخت غذاهاي حساسيت آور در مبتلايان به نشانگان روده تحريکپذير يا ibs بسيار مهم است... نشانگان روده تحريکپذير يک اختلال نهفته نيست؛ بلكه يك بيماري مزمن با علايمي مثل آروغ زدن، گاز معده، دردهاي شکمي، اسهال، يبوست و همچنين اسهال (و گاهي يبوست) است. دقت کنيد بعضي از علايم نشانگان روده تحريکپذير ميتواند علامت جدي گوارشي مانند بيماريهاي التهابي روده باشد پس براي تشخيص، نظر تخصصي پزشک ضرورت دارد.

دستگاه گوارش ما فقط معده و روده نيست بلکه سيستمي پيچيده، متشکل از اندامهايي است که داراي آنزيمهاي ترشحکننده هستند و انقباضات عضلات آن باعث ميشوند تا غذاي خوردهشده، انرژي شما را تامين کند. بهترين زمان انتقال يعني طول مدتي که غذا را ميخوريد تا زمان دفع، بايد 12 تا 18 ساعت باشد. اگر اين تعادل دستگاه گوارش بر هم بخورد تشخيص مشکل ساده نيست. اما از علتهاي اوليه که علايم نشانگان روده تحريکپذير را تشديد ميکنند، غذاهاي آلرژيزا هستند. هنگامي که شخصي به غذايي حساسيت دارد، بدنش به اين غذا به عنوان يک مولکول بيگانه (آنتيژن) نگاه ميکند و سيستم ايمني به آن حمله ميکند و آنتيبادي در خون رها ميکند.

شما ميتوانيد از 2 راه تشخيص دهيد که به چه نوع غذايي آلرژي داريد؛ ميتوانيد رژيم غذايي خود را به دقت بررسي و غذايي را که حتي براي يک بار عامل آلرژي شده شناسايي کنيد. راه ديگر انجام آزمايش خون است. وقتي غذاي آلرژيزا را بشناسيد با حذف آن از رژيمغذايي خود مانع بروز علايم نشانگان روده تحريکپذير ميشويد.

در طول رژيم غذايي حتما به حذف لبنيات و اينکه آيا به شير حساسيت داريد، فکر کنيد و آن را بيازماييد که آيا به آن آلرژي داريد يا نه. عده زيادي از بيماران مبتلا ميگويند که به شير حساسيت دارند و با حذف آن، آثارش را ديدهاند. بهخاطر بسپاريد که کلسيم براي سلامت، لازم و براي ساختن استخوانها، دندانها و انعقاد خون ضروري است و همچنين به اعصاب و عملکرد عضلات کمک ميکند. اگر فرآوردههاي لبني را از رژيم غذايي حذف ميکنيد، بايد به فکر جايگزيني با سبزيها و گياهاني که منابع کلسيماند، باشيد و آن را جايگزين کنيد.

يک بيمار مبتلا به نشانگان روده تحريکپذير به لاکتوز موجود در شير مانند يک آنتيژن نگاه ميکند و براي مقابله با آن آنتيبادي توليد ميکند. نتيجه اين فقدان آنزيم براي لاکتوز در روده به وجود آمدن علايمي مانند آروغ، دردهاي شکمي و اسهال است. تکرار اين حالت يعني تماس دايم با لبنيات ميتواند دستگاه گوارش مبتلايان به نشانگان روده تحريکپذير را ضعيف کند. لازم است لبنيات را حذف کرده و کلسيم موردنياز را از سبزيها و ميوهها تامين کنيد يا از شير بدون لاکتوز استفاده کنيد. براي تشخيص ديگر غذاهاي آلرژيزا نيز لازم است غذايي را که حدس ميزنيد مشکلساز است حذف کنيد و چند روز صبر کنيد تا علايم را ببينيد و همينطور همه غذاهاي موجود در رژيم غذايي را امتحان کنيد.


آدرس مطب : تهران-تجريش-ابتداي شريعتي-جنب تامين اجتماعي- بن بست اختصاصي- ساختمان پايا-واحد ١
تلفن : 22738148 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافی(Cancer )سرطانAnal problem. مشكلات مقعديColon(large intestine) روده بزرگ یDuodenum دوازدهه(اثنی عشر)Endoscopy آندسکپیEsophagus مریGall bladder کیسه صفرامقالاتمقالاتمعده Stomachچاقي و لاغريکبد ،چگر liverپانکراس ،لوزالمعده Pancreasحاملگي و دستگاه گوارشخوراکی هادرد شكمروده باریک small intestineرکتوم Rectumزبان Tongueعلاِیم سرطان را جدی بگیرصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر