دکتر عباسعلی محرابیان

فوق تخصص بیماریهای گوارش


سوالات پزشكي

تماس از طریق تلگرام

آدرس و ساعات كار مطب

endoscopy

چاقي و لاغري

نكاتي در باره دستگاه گوارش و چاقي و لاغري همه فكر مي كنند هضم و جذب غذا كاري ساده و آسان است در حالي كه سيستم پيچيدهاي است. وقتي كه غذا وارد سيستم گوارش مي شود، نرم شده، هضم و جذب مي شود و تفالهاش دفع مي شود. همه دستگاههاي بدن با سيستم گوارشي همكاري دارند تا بتواند غذا را آماده ي جذب كند و در اختيار همه قرار بدهد. خوردن و آشاميدن تحت كنترل مغز است و مراكز اشتها و سيري در آنجا قرار دارد و اين امواج عصبي به طور خودكار باعث مي شوند، احساس سيري به ما دست بدهد و هر چه دلمان خواست نخوريم. در لوله گوارش هر قسمت مسئول يك كار است.

مري مري فقط راه عبور غذاست. غذايي كه مي خوريم، ممكن است خوب جويده نشده باشد. معده معده با حركات خود و ريختن شيره معده كه حاوي اسيد است، غذا را به ذرات ريز ميلي متري تبديل مي كند و به آن مجوز عبور از معده را مي دهد. غذا كه وارد روده باريك شد، ارگانهاي ديگر مثل صفرا و لوزالمعده ترشحات خود را روي آن مي ريزند تا با كمك آنزيمهايشان به اجزاي ساده قابل جذب تبديل شود(كربوهيدراتها به قند ساده، چربيها به نوع سادهتر و پروتئينها به اسيدآمينه.) پس از جذب مواد از ديواره روده باريك به داخل خون، همه ارگانها مي توانند، مواد لازم براي حياتشان را مورد مصرف قرار بدهند و در نهايت تفالهها به روده بزرگ مي رود و دفع مي شود.

اين مقدمه را براي آن گفتم كه بدانيد هر قسمت به دليل وظايفي كه دارد اگر دچار بيماري يا هر گونه دستكاري شود، مي تواند در روند خوردن غذا تغييراتي ايجاد كند. اين تغييرات مي تواند باعث لاغري يا چاقي شما بشوند. براي مثال وقتي لقمههاي غذا به معده وارد شود، معده متسع مي شود و امواج عصبي را به مغز مي فرستد و مغز با برگشت امواجي به آن موجب احساس سيري مي شود. در بيماريهايي مثل سرطان يا مواردي كه قدرت اتساع معده را مي گيرند، سيري زودتر حاصل شده و فرد لاغر مي شود. حالا مي توانيم از اين ترفند استفاده كنيم و با برداشتن قسمتي از معده به وسيله جراحي، حجم معده را كوچك كنيم تا فرد كمتر غذا بخورد و زودتر احساس سيري كند.

راه دوم اين است كه از غذاهاي پرحجم مثل سالاد، ميوه و سبزي كه كالري كمي دارند اما معده را زود متسع مي كنند و به ما احساس سيري مي دهند، استفاده كنيم. با اين كار كالري كمتري گرفته و چاق نمي شويم. روده باريك: روده باريک مواد غذايي را ريز و قابل جذب مي كند و به دليل طول زيادش (سه متر طول دارد) در مسير آن، انواع موادغذايي جذب خون مي شوند. اگر بيماريهايي وجود داشته باشد كه عمل جذب را مختل كند، فرد لاغر مي شود. حتي بعضي داروها كه جذب موادغذايي خاصي را كمتر مي كنند و از عوارضشان لاغري است، در اين قسمت هم دستكاري انجام مي دهند. براي مثال كسي كه براي تنظيم فعاليت غده تيروئيدش دارو مي خورد، لاغر مي شود.

باز ما مي توانيم از اين ترفند استفاده كنيم. داروهايي كه براي درمان چاقي هستند، هضم چربي را مختل مي كنند و چربيها بدون اينكه جذب شوند، مستقيماً به روده بزرگ رفته و دفع مي شوند. يا حتي مي توان از روشهاي جراحي براي برداشتن يك قسمت از روده باريك كمك گرفت، اما نواحي حساسي كه جذب مواد از آن نواحي براي بدن حياتي است، نبايد برداشته شوند. اين كارها و دستكاريها قطعاً عوارضي خواهد داشت و در مواقع خاص كه چاقي شديد حيات بيمار را تهديد مي كند، انجام مي شود. از طرف ديگر، افرادي هستند كه تمايل دارند چاق شوند و به جاي تصحيح فرم غذا خوردنشان دست به مصرف خودسرانه برخي داروها مي زنند.

اين افراد لاغر بايد به پزشك مراجعه كنند و مطمئن شوند به بيماري خاصي مبتلا نيستند چون بيماريهاي هورموني مثل تيروئيد، آدرنال، مشكلات عفوني، بيماريهاي قلبي و كبدي، كليوي، دلايل عصبي، اجتماعي، رواني و مصرف الكل همه مي توانند دليل لاغري شما باشند اما اگر سالم باشيد، شايد با تحريك مركز اشتها در مغز، مشكل شما به راحتي قابل حل باشد. چون ما داروهايي داريم كه عارضهشان پرخوري است، مثل گروه آنتي هيستامينها كه محرك اشتها است، اما تذكر مهم من به شما عزيزاني كه به افراد غيرمتخصص مراجعه مي كنيد و با دريافت و مصرف انواع كورتن از اينكه چاق شديد خوشحال مي شويد، اين است كه پوكي استخوان، پيدايش عفونتهاي فرصت طلب، انواع مشكلات گوارشي و پيدايش بيماري قند عوارض كورتن است.

اين حالت شما چاقي نيست بلكه پف كردن ناشي از كورتن است. بهتر است در صورت سلامت كامل، با انجام تمرينات ورزشي و خوردن غذاهايي با كالري زياد و حجم كم (درست برعكس توصيهام به افراد چاق) در وعدههاي بيشتر و فواصل كمتر به وزن دلخواهتان برسيد. آنهايي كه معتقدند آب مي خورند و چاق مي شوند، تصور غلطي دارند چون كالري بيش از نيازشان مي گيرند و آن كالري به صورت چربي ذخيره مي شود. به افراد خوش اشتها و چاق توصيه مي كنم غذا را 10 تا 15 بار آرام بجوند تا خسته شده و كمتر ميل كنند يا به جاي قاشق از چنگال استفاده كنند تا به دليل خسته شدن، غذا خوردن را رها كنند يا وسط غذاخوردن ميز را ترك كنند تا از اشتها بيفتند. در اين صورت خواهند ديد از ذخيره چربي شان استفاده مي شود و لاغر مي شوند.


آدرس مطب :
تلفن : 22738148 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

راضیه [ 1393-07-30 ]
سلام دکتر!خیلی جالب بود. از این که اینقدر خوب و قابل فهم توضیح دادید ممنون.

حامدامامي [ 1392-05-04 ]
با سلام و خسته نباشيد عالي بود ...... فقط اگر امكان دارد كمي بيشتر در مورد لاغري توضيح دهيد ممنون ميشم ....؟؟؟؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافی(Cancer )سرطانAnal problem. مشكلات مقعديColon(large intestine) روده بزرگ یDuodenum دوازدهه(اثنی عشر)Endoscopy آندسکپیEsophagus مریGall bladder کیسه صفرامقالاتمقالاتمعده Stomachچاقي و لاغريکبد ،چگر liverپانکراس ،لوزالمعده Pancreasحاملگي و دستگاه گوارشخوراکی هادرد شكمروده باریک small intestineرکتوم Rectumزبان Tongueعلاِیم سرطان را جدی بگیرصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر