دکتر عباسعلی محرابیان

فوق تخصص بیماریهای گوارش


سوالات پزشكي

تماس از طریق تلگرام

آدرس و ساعات كار مطب

endoscopy

سوالات رایج در مورد تماس جنسی و هپاتیت ( قسمت اول )

قبل از ارائه پاسخ به سوالهای رایج در مورد هپاتیت و تماس جنسی باید گفت كه هپاتیت به معنی التهاب كبد است كه بدلایل متعدد ایجاد میشود از ان موارد میتوان مصرف الكل، داروها، سموم ، ویروسها ، اشكالات سیستم ایمنی ، بیماریهای قلبی ، صفراوی و عوامل نادر دیگر را نام برد ولی در اینجا عوامل ویروسی كه در اثر تماس جنسی منتقل میشوند را در نظر داریم و در مورد انها صحبت میكنیم.
١- كدام ویروسها از راه تماس جنسی منتقل میشوند و به كبد صدمه میزنند؟
مهمترین ویروسهایی كه از راه جنسی میتوانند منتقل شوند وبه كبد اسیب برسانند ویروس A,B,C هستند.
٢- آیا هر سه ویروس با تماس جنسی منتقل میشوند و اجتمال انتقال یكسان است؟
خیر در مورد این ویروسها نحوه انتقال و خطر ابتلا و عواقب بیماری متفاوت است. ویروس A از راه دهانی مقعدی منتقل میشود ولذابه هر صورت تماس دهان با مقعد و یا انگشت الوده با ترشحات مقعد فرد الوده (حتی بدون علامت) حتی به مقادیر بسیار ناچیز و میكروسكپی ویا تماس مقعدی و سپس تماس دهان با الت تناسلی میتواند منجر به انتقال عفونت شود.
٣- ویروس B هم مانند ویروس A منتقل میشود؟
ویروس B به میزان ٥٠-١٠٠ برابر ویروس HIV (ویروس مولد ایدز) راحت تر منتقل میشود و تماس جنسی با فرد آلوده به ویروس كه اغلب بدون علامت هم هستند منجر به انتقال میشود. ویروس B در ترشحات واژن فرد الوده ، بزاق و منی وجود دارد . سكس دهانی و مقعدی هم چه در تماس با همجنس و چه غیر همجنس باعث انتقال خواهد شد.
٤- آیا با بوسیدن و در آغوش گرفتن و تماس دستها ویروس B منتقل میشود؟
خیر با تماس دستها، در آغوش كشیدن و بوسه خشک ویروس انتقال پذیر نیست. ولی احتمال انتقال با بوسه های شدید و مكیدن لبها و زبان خصوصا اگر ترک زبان یا لبها وجود داشته باشد دور از ذهن نیست. و بطور كلی هر چه فرد با افراد بیشتری تماس داشته باشد خطر انتقال بیشتر است.
٥- آیا شانس انتقال در مرد و زن یكسان است؟
انتقال بیشتر وابسته به نوع رفتار فرد در حین تماس جنسی است و نه جنس فرد ، اگر چه بعضی مطالعات احتمال انتقال از مرد آلوده به زن را بیشتر ازانتقال زن الوده به مرد دانسته اند.؟


آدرس مطب :
تلفن : 22738148 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
حاملگي و دستگاه گوارشخوراکی هادرد شكمروده باریک small intestineرکتوم Rectumزبان Tongueعلاِیم سرطان را جدی بگیرصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربیوگرافی(Cancer )سرطانAnal problem. مشكلات مقعديColon(large intestine) روده بزرگ یDuodenum دوازدهه(اثنی عشر)Endoscopy آندسکپیEsophagus مریGall bladder کیسه صفرامقالاتمقالاتمعده Stomachچاقي و لاغريکبد ،چگر liverپانکراس ،لوزالمعده Pancreas