دکتر عباسعلی محرابیان

فوق تخصص بیماریهای گوارش


سوالات پزشكي

تماس از طریق تلگرام

آدرس و ساعات كار مطب

endoscopy

سوالات رایج در مورد تماس جنسی و هپاتیت ( قسمت اول )

قبل از ارائه پاسخ به سوالهای رایج در مورد هپاتیت و تماس جنسی باید گفت كه هپاتیت به معنی التهاب كبد است كه بدلایل متعدد ایجاد میشود از ان موارد میتوان مصرف الكل، داروها، سموم ، ویروسها ، اشكالات سیستم ایمنی ، بیماریهای قلبی ، صفراوی و عوامل نادر دیگر را نام برد ولی در اینجا عوامل ویروسی كه در اثر تماس جنسی منتقل میشوند را در نظر داریم و در مورد انها صحبت میكنیم.
١- كدام ویروسها از راه تماس جنسی منتقل میشوند و به كبد صدمه میزنند؟
مهمترین ویروسهایی كه از راه جنسی میتوانند منتقل شوند وبه كبد اسیب برسانند ویروس A,B,C هستند.
٢- آیا هر سه ویروس با تماس جنسی منتقل میشوند و اجتمال انتقال یكسان است؟
خیر در مورد این ویروسها نحوه انتقال و خطر ابتلا و عواقب بیماری متفاوت است. ویروس A از راه دهانی مقعدی منتقل میشود ولذابه هر صورت تماس دهان با مقعد و یا انگشت الوده با ترشحات مقعد فرد الوده (حتی بدون علامت) حتی به مقادیر بسیار ناچیز و میكروسكپی ویا تماس مقعدی و سپس تماس دهان با الت تناسلی میتواند منجر به انتقال عفونت شود.
٣- ویروس B هم مانند ویروس A منتقل میشود؟
ویروس B به میزان ٥٠-١٠٠ برابر ویروس HIV (ویروس مولد ایدز) راحت تر منتقل میشود و تماس جنسی با فرد آلوده به ویروس كه اغلب بدون علامت هم هستند منجر به انتقال میشود. ویروس B در ترشحات واژن فرد الوده ، بزاق و منی وجود دارد . سكس دهانی و مقعدی هم چه در تماس با همجنس و چه غیر همجنس باعث انتقال خواهد شد.
٤- آیا با بوسیدن و در آغوش گرفتن و تماس دستها ویروس B منتقل میشود؟
خیر با تماس دستها، در آغوش كشیدن و بوسه خشک ویروس انتقال پذیر نیست. ولی احتمال انتقال با بوسه های شدید و مكیدن لبها و زبان خصوصا اگر ترک زبان یا لبها وجود داشته باشد دور از ذهن نیست. و بطور كلی هر چه فرد با افراد بیشتری تماس داشته باشد خطر انتقال بیشتر است.
٥- آیا شانس انتقال در مرد و زن یكسان است؟
انتقال بیشتر وابسته به نوع رفتار فرد در حین تماس جنسی است و نه جنس فرد ، اگر چه بعضی مطالعات احتمال انتقال از مرد آلوده به زن را بیشتر ازانتقال زن الوده به مرد دانسته اند.؟


آدرس مطب : تهران-تجريش-ابتداي شريعتي-جنب تامين اجتماعي- بن بست اختصاصي- ساختمان پايا-واحد ١
تلفن : 22738148 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رکتوم Rectumزبان Tongueعلاِیم سرطان را جدی بگیرصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربیوگرافی(Cancer )سرطانAnal problem. مشكلات مقعديColon(large intestine) روده بزرگ یDuodenum دوازدهه(اثنی عشر)Endoscopy آندسکپیEsophagus مریGall bladder کیسه صفرامقالاتمقالاتمعده Stomachچاقي و لاغريکبد ،چگر liverپانکراس ،لوزالمعده Pancreasحاملگي و دستگاه گوارشخوراکی هادرد شكمروده باریک small intestine