دکتر عباسعلی محرابیان

فوق تخصص بیماریهای گوارش


سوالات پزشكي

تماس از طریق تلگرام

آدرس و ساعات كار مطب

endoscopy

سوالات رایج در مورد تماس جنسی و هپاتیت ( قسمت دوم )

٦- آيا ويروس C نيز به همين نحو منتقل ميشود؟
انتقال ويروس C هم از طريق ترشحات اغشته به خون ناشي از خراشها ( حتي خراش ريز) و بريدگي ها ويا تماس در دوران پريود امكان پذير است گرچه نسبت به ويروس B احتمال انتقال بسيار كمتر است ولي تماس جنسي با افرادي كه به عنوان شغل تماس جنسي دارند و يا تماس با افراد متعدد احتمال الودگي و انتقال را مي افزايد. ولي اگر فرد با يك همسر در تماس باشد حتي همسر الوده به ويرسC احتمال انتقال ناچيز است.
7- چطور ميتوان از الودگي شريك جنسي به ويروس هپاتيت اطمينان داشت؟
در اغلب موارد فرد الوده هيچگونه علامتي دال بر ابتلا به ويروس وجود ندارد و فرد كاملا سالم بنظر ميرسد ولي اگر علايمي مثل زردي سفيدي چشم و پوست مشاهده كرديد علامت مهمي است.ساير علائم مثل تب و بي اشتهايي و درد شكم و درد مفاصل ممكن است ساير علائم در يك فر مبتلا باشد.و بطور كلي هر فرد غير و ناشناس را بايد الوده در نظر گرفت و اقدامات مراقبتي لازم انجام داد.
8- آیا اقدامات و رفتارهاي خاصي خطر انتقال را افزايش ميدهند؟
هرگونه رفتار جنسي كه منجر به خراش ، بريدگي و صدمه پوستي شود خطر را مي افزايد.
9- آيا تفاوتي بين انواع تماس جنسي از نظر انتقال ويروس هست؟
تماس مقعدي بيشتر از تماس واژينال خطر انتقال دارد و خطر تماس مقعدي و واژينال از تماس دهاني بيشتر است ، هرگونه تماس با غير همسر و افراد ناشناس خطر را مي افزايدوبايد اقدامات مراقبتي لازم و ايجاد مانع بين انتقال ترشحات اعم از واژينال، دهاني، انگشتي .... انجام داد و با انجام واكسيناسيون براي ويروس B از انتقال جلوگيري كرد.
10-آيا استفاده از وسايل تحريك كننده جنسي (sex toy) خطر دارد؟
احتمال انتقال با اين وسايل وجود دارد زيرا ويروس B تا يك هفته و حتي بيشتر ميتواند در محيط خارج بدن باقي بماند. جوشاندن اين وسايل در اب جوش خطر را كم ميكند ولي بهر حال بهتر است از استفاده در موارد مشكوك پرهيز كرد.
11- كاندوم چقدر موثر است؟
كاندوم هاي لاتكس در ٩٩٪ موارد موثر هستند مگر در موارد سكس خشن و رفتار غير معمول و مواردي كه منجر به پارگي حتي ميكروسكپي در كاندوم شود كه معمولا اين خطر در تماس مقعدي وجود دارد. كاندوم ساده بهتر از كاندوم هاي طعم دار و معطر هستند. هرگز از نرم كننده هاي روغني استفاده نكنيد كه ميتواند كاندوم لاتكس را صدمه بزند و خطر انتقال دارد.


آدرس مطب :
تلفن : 22738148 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
حاملگي و دستگاه گوارشخوراکی هادرد شكمروده باریک small intestineرکتوم Rectumزبان Tongueعلاِیم سرطان را جدی بگیرصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربیوگرافی(Cancer )سرطانAnal problem. مشكلات مقعديColon(large intestine) روده بزرگ یDuodenum دوازدهه(اثنی عشر)Endoscopy آندسکپیEsophagus مریGall bladder کیسه صفرامقالاتمقالاتمعده Stomachچاقي و لاغريکبد ،چگر liverپانکراس ،لوزالمعده Pancreas