دکتر عباسعلی محرابیان

فوق تخصص بیماریهای گوارش


سوالات پزشكي

تماس از طریق تلگرام

آدرس و ساعات كار مطب

endoscopy

ساده ترين و موثر ترين روشهای مقابله با بوی دهان

بوی نامطبوع دهان از عواملی است كه موجب رنجش افراد مختلف در سنین مختلف شده و بر روابط اجتماعی افراد اثر میگذارد . بیمارانی را دیده ام كه حتی از طلاق بخاطر بوی دهان همسر و حتی از خودكشی بخاطر شرم از حضور در مکانهای عمومی بخاطر بوی دهان صحبت كرده اند ، افرادی شغل و یا همسر دلخواهشان را به همین علت از دست داده اند و افسردگی و احساس بیماری غیر قابل علاج دارند. لذا گرچه مسئله ساده و از نظر عده ای بی اهمیت بنظر میرسد و لی برای عده ای مشكل لاینحل كه موجب كاهش اعتماد به نفس میشود.

برای رفع این بوی دهان باید به نكاتی توجه كرد. اولا باید دانست كه محوطه دهان حاوی بیش از ٦٠٠ نوع میكربهای مختلف است كه میتوانند عامل بوی دهان باشند. در حالت طبیعی بزاق بطور مرتب طراوش شده و محوطه دهان را میشوید و فعالیت باكتریها را میكاهد، پس اگر بهر دلیلی كاهش بزاق دهان ایجاد شود از جمله به علت كم مصرف كردن مایعات و یا مصرف داروهایی كه عوارض آنها خشكی دهان است و یا افرادی كه بعلت مشكل بینی و یا بصورت عادتی از راه دهان تنفس میكنند دچار بوی دهان میشوند. دومین نكته بطور مسلم غذاهایی است كه مصرف میكنیم و پس از هضم و جذب هم میتوانند بوی دهان ایجاد كنند مثل سیر و پیاز و...... لذا باید به غذاهای مصرفی هم توجه خاص داشت.

سومین نكته سیگار ، پیپ و قلیان .... كه میتوانند عامل بوی دهان باشند.چهارمین مورد اینكه بهداشت دهان و دندان از عوامل بسیار مهم است. وجود دندانهای ناسالم و وجود پلاک های دندانی چه پلاكهای اشكار و چه پلاكهایی كه در زیر لثه واقع میشوند و محل مناسبی برای رشد میكربهای مختلف هستند و عفونت لثه از عوامل مهم بوی دهان هستند و حتی زبان میتواند محلی برای بوی دهان باشد كه با استفاده از مسواک نرم و شستشوی مرتب دهان با اب و دهان شویه ها كمك كننده است.مشاوره با دندانپزشك مفید خواهد بود برای رفع اشكالات دندان و لثه. پنجمین نكته اینكه محوطه دهان در ارتباط با سایر حفرات مجاور از جمله سینوسها ، بینی و لوزه ها است كه اینها هم میتوانند محلی برای رشد میكربها و بوی دهان باشند.

لوزه های حفره حفره میتوانند ذرات مواد غذایی را در خود جای داده و رشد بیش از حد میكربها را باعث شوند كه علت مهمی برای بوی دهان است. ششمین نكته بیماریهایی خارج از محوطه دهان هستند كه میتوانند بوی نامطبوع دهان ایجاد كنند. كدام بیماریها ؟ بیماریهای متعددی از جمله در راس آنها بیماریهای گوارشی فوقانی مثل ریفلاكس مری gastro-esophagial reflux disease(GERD، وجود دیورتیكول diverticula در مری كه مواد غذایی در ان تجمع مییابد و بوی نا مناسب ایجاد میكند . بیماریهای معده كه سرعت تخلیه معده كاهش میابد و یا انسداد مجرای خروجی معده به علت زخم و یا تومورها ویا اجسام خارجی مثل مو، هسته میوه ها و....... همچنین اشكالاتی در مسیر عبور مواد غذایی در روده ها كه موجب رشد بیش از حد میكربها bacterial over growth میشوند بوی بسیار نامطبوع دهانی ایجاد میشود.

اشكالات حركتی دستگاه گوارش بدلایل مختلف میتواند عامل رشد بیش از حد باكتریها و بوی دهان شود. ابسه های محوطه حلق و دهان و عفونتهای معده از عوامل دیگر هستند. بیماریهای سایر دستگاههای بدن از جمله كبد، كلیه، دیابت ، ریه ها و راههای هوایی از علل دیگر بوی دهان هستند حالا با توجه به موارد فوق چه باید كرد؟ چگونه میتوان علت را یافت و چگونه میتوان بوی دهان را بر طرف كرد؟ در قسمت دوم این مقاله راجع به جدیدترین نحوه بررسی علت و درمان و روشهای ساده و موثر گفتگو خواهیم كرد.بندرت بیمارانی را دیده ام كه نتوان علت بوی دهان را یافت و درمان مناسب ارایه نكرد.


آدرس مطب :
تلفن : 22738148 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

رضا [ 1394-02-05 ]
سلام اصلا بوی دهان ناشی از این چیزهایی که گفتید نیست

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
Anal problem. مشكلات مقعديColon(large intestine) روده بزرگ یDuodenum دوازدهه(اثنی عشر)Endoscopy آندسکپیEsophagus مریGall bladder کیسه صفرامقالاتمقالاتمعده Stomachچاقي و لاغريکبد ،چگر liverپانکراس ،لوزالمعده Pancreasحاملگي و دستگاه گوارشخوراکی هادرد شكمروده باریک small intestineرکتوم Rectumزبان Tongueعلاِیم سرطان را جدی بگیرصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربیوگرافی(Cancer )سرطان