دکتر عباسعلی محرابیان

فوق تخصص بیماریهای گوارش


سوالات پزشكي

تماس از طریق تلگرام

آدرس و ساعات كار مطب

endoscopy

( ساده و موثرترين راه مقابله با بوی دهان ( قسمت دوم

در قسمت اول مقاله راجع به علل عمده ایجاد كننده بوی دهان صحبت كردیم . انچه در این قسمت ارائه میشود با تاكید بر ارائه راه حل و اقدامات لازم برای رسیدن به علت این مشكل و تلاش در جهت حل ان است . با مروری بر نوشته ها و مقالات داخلی و خارجی اكثرا به مشكل دهان و دندان توجه ویژه دارند و بحق باید مشكل دهان و دندان موردتوجه و بررسی دقیق قرار گیرد و صرف نداشتن دندان فاسد كافی نیست و باید عوامل دیگر مثل بیماری لثه ها و فاصله دندانها از نظرسهولت تمیز شدن بعد از صرف غذا مورد توجه قرار گیرد.

با استفاده از نخ دندان و خلال دندان باید فواصل دندانها تمیز شوند و در صورتیكه فاصله انها غیر قابل تمیز كردن باشد محلی برا ی تجمع و رشد باكتریهای مولد بوی نامطبوع خواهد شد. پروتز ها و پلاكها باید مورد توجه قرار گیرند . نكته مهم بعدی بزاق دهان كه همچون چشمه ای بطور مرتب محوطه دهان و دندان را میشوید و با PH مناسب از رشد میكربها جلوگیری میكند و از پوسیده شدن دندانها جلوگیری میكند.

اما فارغ از مواردیكه در اكثر مقالات و نوشته ها مورد توجه قرارمیگیرد یعنی بهداشت دهان و دندان و لثه كه باید تحت نظر همكاران محترم دندانپزشك درمان شود، اینجانب تجربیات شخصی طولانی مدت خود را ارائه میكنم كه موارد متعددی را از بیماران خصوصا خانمهای جوان مشاهده نموده ام كه با این مشكل دست بگریبان بوده اند و انرا مانعی بزرگ برای حضور دراجتماع و ارتقا موقعیت شغلی و اجتماعی و كاهش اعتماد به نفس و حتی مانعی برای ازدواج میدانستند و با حساس شدن نسبت به این موضوع زندگی را بر خود تلخ كرده و انرا مشكلی لاینحل میدانستند. اغلب بطور مكرر توسط همكاران محترم دندانپزشك معاینه و درمان و از سلامت دندان و لثه مطمئن بودند ولی مشكل همچنان پا بر جا بود .

با اندكی تامل و صحبت با انان و بررسی علل مهم دیگر خصوصا بیماریهای گوارشی مشخص شد كه در اكثر موارد قابل درمان بود و موجب اسایش و ارامش و اعتماد بنفس انان شد. لذا پس از رعایت نكات ساده اولیه شامل مسواك زدن مناسب و استفاده از نخ دندان و مصرف مایعات فراوان و شستشوی دهان و حلق و مسواك كشیدن ملایم زبان و شناخت غذاهایی كه میتوانند حتی پس از هضم و جذب عامل بوی دهان باشند ، در صورتیكه مشكل دندان و لثه با معاینه دندانپزشك وجود نداشت و یا برطرف شد ، در اینجا نوبت به بررسی سایر دستگاهها خصوصا دستگاه گوارش میرسد كه باید مورد توجه قرار گیرد و با معاینه و بررسی علل متعدی كه در قسمت اول مقاله ذكر شد مشكل برطرف گردد گرچه بعضی موارد این مشكلات ساده و سریع درمان میشوند و گاهی زمان بر و طولانی ولی در اكثر موارد علت را یافتیم و درمان مناسب انجام شد و با افتخار میتوانم ذكر كنم كه نه تنها درمان بیماری بلكه رفع مشكل این دسته از بیماران كه باعث ایجاد اعتماد بنفس بیشتر و حضور بهتر در جامعه شد موجب خرسندی اینجانب است.

پس بطور خلاصه :
١- بهداشت دهان و دندان با مسواك و نخ دندان و خلال دندان
٢- ترك سیگار- قلیان- پیپ
٣- تجربه و شناخت مواد غذایی موثر در ایجاد بوی دهان
٤- مصرف مایعات فراوان چه خوراكی و چه شستشوی حلق و دهان
٥- مشاوره دندانپزشكی و رفع اشكالات احتمالی و در صورت باقی ماندن مشكل بررسی موارد خارج از دهان و در راس ان مشكلات گوارشی، كبدی و داخلی دیگر


آدرس مطب :
تلفن : 22738148 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافی(Cancer )سرطانAnal problem. مشكلات مقعديColon(large intestine) روده بزرگ یDuodenum دوازدهه(اثنی عشر)Endoscopy آندسکپیEsophagus مریGall bladder کیسه صفرامقالاتمقالاتمعده Stomachچاقي و لاغريکبد ،چگر liverپانکراس ،لوزالمعده Pancreasحاملگي و دستگاه گوارشخوراکی هادرد شكمروده باریک small intestineرکتوم Rectumزبان Tongueعلاِیم سرطان را جدی بگیرصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر