دکتر عباسعلی محرابیان

فوق تخصص بیماریهای گوارش


سوالات پزشكي

تماس از طریق تلگرام

آدرس و ساعات كار مطب

endoscopy

تازه ترین مطالب در مورد هلیكوباكتر پيلوری

تازه ترین مطالب در مورد هلیکوباکتر قسمت اول: هلیکوباکتر پیلوری میکروبی خمیده شکل با مژکهایی که به آن قدرت نفوذ به جدار معده و اتصال به سلولهای پوشش داخلی معده را میدهد تا از شسته شدن و ازبین رفتن آن توسط اسید معده جلوگیری شود. از چه راهی یه انسان سرایت می کند؟ مهمترین راه سرایت از انسان به انسان واز راه دهان به دهان ویا راه دست و ترشحات الوده بزاق و مدفوع است.انتقال از راه آب الوده ،سبزیجات آلوده که با آب یا کود آلوده به میکرب بعمل آمده باشند امکان پذیر است.

میکرب در آب چاه و منابع آب که بنحوی با مدفوع آلوده شده باشد امکان پذیر است.حتی میکرب میتواند ماهها در آب رودخانه ها که با فاضلاب در ارتباط باشند زنده بماند.در برخی مطالعات وجود میکروب در مدفوع وشیر گوسفند دیده شده ولی ارتباط آلودگی انسان از طریق شیر گوسفند غیر استریلیزه گرچه امکان پذیر است ولی ثابت نشده.

در مطالعات دیگری میکروب از ترشحات بزاق وکرک بدن حشراتی که از ترشحات بزاق،خلط ومدفوع انسان تغذیه می کنند جدا شده و امکان انتقال به انسان وجود دارد (پس ریختن تف ،خلط وآب دهان افراد آلوده و انتقال آن به سایر افراد از طریق حشرات امکان دارد و باید ازاینکار خودداری شود ).گرچه درترشحات ومدفوع گربه میکرب دیده شده ولی سرایت ان به انسان ثابت نشده است.ودرمجموع راه انسان به انسان مهمترین راه است.

میزان شیوع آن چقدر است؟آیا همه افراد آلوده می شوند؟ بطور کل نیمی (50%) افراد در جهان آلوده به این میکرب هستند ولی برحسب میزان بهداشت درجوامع این میزان در نواحی مختلف جهان ونواحی شهری و روستایی متفاوت است ودر برخی جوامع تا بیش از 80% آلودگی وجود دارد.در جوامع پیشرفته میزان آلودگی بسیار کمتر و بتدریج رو به کاهش است.عوامل فردی مانند رعایت بهداشت ،ژنتیک و تراکم جمعیت در میزان شیوع آلوده شدن فرد موثرند.رژیم غذایی حاوی مواد تازه و میوه و ویتامین ث در کاهش ابتلا موثر است.

درمطالعاتی موادی در کلم بروکلی وگل کلم یافت شده که از ابتلا جلوگیری می کند آیا فقط یک نوع هلیکوباکتر وجود دارد؟ خیر.انواع میکرب با قدرت تهاجم و بیماریزایی مختلف وجود دارند که برحسب ژنهای موجود در آنها میزان وشدت اتصال انها به جدار معده و صدمه ای که ایجاد می کنند متفاوت است و ژنتیک افراد مختلف نیز در پیدایش ویا عدم ایجاد صدمه در افراد مختلف متفاوت است. آیا میکرب فقط در معده افراد وجود دارد؟ علاوه بر معده در بزاق،روی دندانها ،مدفوع وجود دارد و حتی در مواردی ازترشحات چشم هم جداشده است. ادامه دارد..............


آدرس مطب : تهران-تجريش-ابتداي شريعتي-جنب تامين اجتماعي- بن بست اختصاصي- ساختمان پايا-واحد ١
تلفن : 22738148 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافی(Cancer )سرطانAnal problem. مشكلات مقعديColon(large intestine) روده بزرگ یDuodenum دوازدهه(اثنی عشر)Endoscopy آندسکپیEsophagus مریGall bladder کیسه صفرامقالاتمقالاتمعده Stomachچاقي و لاغريکبد ،چگر liverپانکراس ،لوزالمعده Pancreasحاملگي و دستگاه گوارشخوراکی هادرد شكمروده باریک small intestineرکتوم Rectumزبان Tongueعلاِیم سرطان را جدی بگیرصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر