دکتر عباسعلی محرابیان

فوق تخصص بیماریهای گوارش


سوالات پزشكي

تماس از طریق تلگرام

آدرس و ساعات كار مطب

endoscopy

( بیماریهای مقعد ( قسمت دوم شقاق و بواسير

بیماریهای مقعد و راه مقابله قسمت دوم :
شقاق مقعد و بواسیر شقاق یا فیشر به معنی ترک خوردن و پارگی سطحی در کانال آنال یا مجرایی که مدفوع از طریق آن خارج میشود. اغلب بدنبال یبوست و خروج مدفوع سفت و سخت از مجرای مقعد ایجاد میشود . اغلب دردناک و همراه دفع قطرات خون یا آغشته شدن مدفوع به خون و احساس سوزش و خارش مقعد همراه است و اغلب بعلت درد دفع مدفوع با اشکال و سختی بیشتر و اسپاسم و انقباض عضلات اسفنکتر مقعد شده و همین خود باعث یبوست بیشتر و سخت تر شدن مدفوع و تشدید قضیه میشود.

علل ناشایع تر دیگری مثل بیماری کرون که نوعی بیماری التهابی دستگاه گوارش می باشد میتواند عامل باشد. درست برخلاف یبوست اسهال طول کشیده و مزمن هم میتواند عامل شقاق مقعد باشد. بیماریهای انتقالی از سکس(STD)و سکس مقعدی از جمله علل دیگر شقاق مقعد است.

آیا همیشه جراحی لازم است ؟
در اغلب موارد با استفاده از رژیم غذایی که حاوی فیبر بیشتر و مواد ملین باشد و موجب نرمی و دفع اسان مدفوع شود همراه با مسکن جهت تسکین درد و جلوگیری از اسپاسم بیشتر اسفنکتر مقعد و همینطور نشستن در لگن یا وان آب گرم چند بار در روز و استفاده از پماد های موضعی عارضه برطرف میشود و ترک خوردگی ترمیم می یابد و با رژیم غذایی مناسب از برگشت و عود آن جلوگیری کرد. در مواردیکه با اقدامات فوق مشکل برطرف نشود با مراجعه به پزشک و معاینه و بررسی علل کمتر شایع شناخته شده و در صورت لزوم درمان جراحی انجام میشود.

بواسیر ( هموروئید) مثل هر قسمت دیگر بدن در ناحیه مقعد هم رگهای خونی تغذیه و اکسیژن رسانی و تخلیه مواد زائد حاصل از فعالیت سلولی را بعهده دارند .این رگها شریان و سیاهرگ بواسیری(هموروئیدی) نام دارند. در مواردیکه سیاهرگهای ناحیه بدلایل گوناگون برجسته و متورم شوند اصطلاحا بواسیر یا هموروئید نامیده میشوند. بر حسب اینکه این سیاهرگها ی بواسیری در کجا متورم و گشاد شده باشند بواسیر داخلی یا خارجی نامیده میشوند. بواسیر داخلی گشاد شدن سیاهرگهای بواسیری در داخل کانال مقعد است و بواسیر خارجی گشاد شدن و تورم سیاهرگهای بواسیری در بیرون ناحیه مقعد است.

چه عواملی باعث بواسیر میشوند ؟
اغلب اوقات یبوست و زور زدن موقع دفع باعث فشار روی سیاهرگهای بواسیری مقعد شده و بتدریج موجب گشاد شدن و برجسته شدن آنها میشود، ولی عوامل دیگری مثل حاملگی ، سن بالا و حتی اسهال مزمن و طولانی و گاهی بیماری مزمن کبد( سیروز کبدی) و تومورهای رکتوم میتواند عامل ایجاد بواسیر باشد.

علائم بواسیر کدامند ؟
بر حسب اینکه بواسیر داخلی یا خارجی باشد علائم کمی فرق میکند. در هردو مورد درد، خارش، دفع خون اغلب وجود دارد. در موارد بواسیر خارجی برجستگی کوچکی که اغلب دکمه نامیده میشود و به اندازه عدس یا بزرگتر است و اغلب روی انرا پوست طبیعی پوشانده و گاهی دردناک شده و موقع دفع کمی خون از ان خارج میشود چون سطح آن زخمی میشود ( البته مقدار دفع خون در افراد مختلف و در مواقع مختلف متفاوت میباشد ) گاهی فقط دستمال توالت آغشته به خون میشود و گاهی بصورت قطره ای خون چکه میکندو گاهی هم ممکن است اساسا خونی خارج و مشاهده نشودو فقط برجستگی کنار سوراخ مقعد لمس و یا مشاهده شود که ممکن است دردناک باشد یا نباشد.

در بواسیر داخلی برحسب شدت ممکن است اساسا برجستگی مشاهده و لمس نشود و یا برجستگی در حین دفع مدفوع از سوراخ مقعد خارج و سپس خودبخود بداخل برگردد، در موارد شدیدتر برجستگی خارج شده از مقعد پس از دفع خودبخود بداخل بر نمیگردد ولی براحتی با فشار ملایم انگشت بداخل برمیگردد ، و در موارد شدیدتر برجستگی(سیاهرگ متورم) که خارج شده شدیدا دردناک بوده و با فشار انگشت هم بداخل نمی رود . این علایم اغلب با درد و خونریزی و خارش همراه بوده و اغلب بیمار نمیتواند براحتی بنشیند و یا حتی راه برود.

چاره چیست ؟
اغلب با استراحت و رژیم غذایی مناسب که مدفوع نرم و باسانی قابل دفع باشد و استفاده از مسکن و پماد ضدالتهاب موضعی و نشستن مکرر در لگن یا وان آب گرم مشکل حد اقل در کوتاه مدت برطرف میشود ولی در صورتیکه علت که اغلب یبوست است برطرف نگردد مشکل مجددا تکرار خواهد شد. در مواردیکه با رعایت موارد فوق مشکل برطرف نشود با بررسی بیشتر و یافتن علت سعی در اصلاح علت ایجاد کننده باید کرد و یا درمان جراحی که شامل برداشتن سیاهرگ متورم شده و یا بستن باند های لاستیکی کوچک و مخصوص که در مورد بواسیر داخلی مورد استفاده است و یا روشهای متنوع دیگر اقدام به درمان کرد . ولی نکته مهم و حائز اهمیت اینکه در صورتیکه علت بر طرف نشود به هرصورتیکه درمان انجام شود مشکل تکرار خواهد شد و بواسیر عود خواهد کرد


آدرس مطب :
تلفن : 22738148 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سایتهای دیگربیوگرافی(Cancer )سرطانAnal problem. مشكلات مقعديColon(large intestine) روده بزرگ یDuodenum دوازدهه(اثنی عشر)Endoscopy آندسکپیEsophagus مریGall bladder کیسه صفرامقالاتمقالاتمعده Stomachچاقي و لاغريکبد ،چگر liverپانکراس ،لوزالمعده Pancreasحاملگي و دستگاه گوارشخوراکی هادرد شكمروده باریک small intestineرکتوم Rectumزبان Tongueعلاِیم سرطان را جدی بگیرصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربران