دکتر عباسعلی محرابیان

فوق تخصص بیماریهای گوارش


سوالات پزشكي

تماس از طریق تلگرام

آدرس و ساعات كار مطب

endoscopy

( بهترین و علمی ترین مطالب درباره یبوست ( قسمت دوم

پس از اینكه در قسمت اول در مورد نحوه هضم و جذب غذا و چگونگی دفع مواد زاید اشنا شدیم، در این قسمت باید ببینیم كه از نظر علمی تعریف یبوست چیست و چه كسی یبوست دارد. اول از همه باید توجه داشت كه عادت دفع در همه افراد یكسان نیست و بعضی روزانه تا سه بار دفع دارند و بعضی دیگر دو بار در هفته كه هر دو میتواند طبیعی باشد و در این بین افرادی كه روزانه یكبار و یا یك روز درمیان دفع دارند نیز طبیعی هستند. اما از نظر علمی فردی دچار یبوست است كه :

١- كمتر از دوبار در هفته دفع داشته باشد.
٢- كسی كه اغلب اوقات هنگام دفع زور زدن داشته باشد.
٣- كسی كه اغلب احساس دفع ناكامل داشته باشد
٤- كسی كه اغلب مدفوع سفت و سخت داشته باشد چه عللی باعث ایجاد یبوست می شوند

در ایجاد یبوست علل زیادی وجود دارد كه به آنها اشاره میكنم :
١- كم مصرف كردن مایعات
٢- كم مصرف كردن میوه و سبزی و بطور كلی كم مصرف كردن مواد فیبری
٣- بهم خوردن عادت طبیعی غذایی و توالت رفتن مثل آنچه اغلب در مسافرت پیش می آید
٤-عدم تحرک جسمی و فعالیت بدنی
٥- مصرف زیاد مواد لبنی

٦- مقاومت در دفع مدفوع و سركوب كردن حس دفع كه اغلب به علت مشغله كاری و زندگی ماشینی وعجله در رسیدن به محل كار و غیره انجام میشود.
٧- ترس از دفع مدفوع بعلت درد مثلا در افراد مبتلا به همورویید(بواسیر)
٨- مصرف ملین بصورت طولانی مدت كه موجب ضعف عضلات جدار روده می شود.
٩- بعضی داروها از جمله ارام بخش ها و داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد فشار خون، انتی اسید های حاوی الومینیوم و كلسیم ، تركیبات اهن و.......
١٠- برخی بیماریهای هورمونی مثل كم كاری تیروئید، دیابت

١١- بعضی بیماریهای عصبی مثل پاركینسون و ام اس.
١٢- اشكالات مادرزادی روده بزرگ
١٣- اشكالات و عدم هماهنگی عضلات كف لگن با عضلات جدار قسمت انتهای روده بزرگ و اسفنكتر مقعد.
١٤- سندروم روده تحریك پذیر
١٥- حاملگی
١٦- سرطان روده بزرگ

بنابراین همانطور كه مشاهده میكنید علل متعددی در ایجاد یبوست دخالت دارند و گاهی در یک فرد ممكن است چند علت دخالت داشته باشد . مثلا بیمار دیابتی كه فشار خون هم دارد و تحرک زیادی ندارد و داروهای مختلف قلبی و فشارخون مصرف میكنی و شبكه های عصبی هم به علت دیابت صدمه دیده و اغلب بعلت محدودیت و رژیم غذایی نامناسب میوه كافی هم مصرف نمی كنند چندین علت منجر به ایجاد یبوست میشود .

صرفنظر از علت یا علل ایجاد یبوست و طول كشیدن ان در طی زمان باعث عوارضی همچون درد شكم، تهوع، نفخ، كاهش اشتها، هموروئید( بواسیر) ، شقاق یا ترک خوردگی مقعد ، خونریزی از مقعد و حتی طبق برخی شواهد عفونت مكرر ادراری و عوارض دیگر میگردد. بنابراین همانطور كه مشاهده می كنید چاره كار برای همه مصرف ملین و مراجعه به عطاری و بلافاصله مصرف برگ سنا و داروهایی كه تصور می كنید چون گیاهی است بی ضرر و بدون عارضه است نمی باشد.

مهم اینكه این داروها ی گیاهی اغلب از قویترین مواد ملین مانند برگ سنا، گل محمدی و..... تهیه میشوند و عطاری محل بدون توجه به علت در همان وهله اول با تجویز آنها رضایت بیمار را بطور كاذب فراهم می كند و در كوتاه مدت بیمار راضی از مصرف این داروها و برطرف شدن ظاهری یبوست و غافل از اینكه در دراز مدت مصرف این داروها موجب تنبلی و شلی بیشتر عضلات جدار روده شده و نیاز به مصرف بیشتر و پاسخ كمتر خواهد شد و بیمارانی را مشاهده می كنیم كه روزانه تا ده قرص ملین گیاهی مصرف می كنند و گاهی ماهی یكبار هم اجابت مزاج ندارند. در قسمت بعد راههای بررسی علت یبوست را مرور خواهیم كرد.


آدرس مطب :
تلفن : 22738148 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درد شكمروده باریک small intestineرکتوم Rectumزبان Tongueعلاِیم سرطان را جدی بگیرصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربیوگرافی(Cancer )سرطانAnal problem. مشكلات مقعديColon(large intestine) روده بزرگ یDuodenum دوازدهه(اثنی عشر)Endoscopy آندسکپیEsophagus مریGall bladder کیسه صفرامقالاتمقالاتمعده Stomachچاقي و لاغريکبد ،چگر liverپانکراس ،لوزالمعده Pancreasحاملگي و دستگاه گوارشخوراکی ها