دکتر عباسعلی محرابیان

فوق تخصص بیماریهای گوارش


سوالات پزشكي

تماس از طریق تلگرام

آدرس و ساعات كار مطب

endoscopy

( بهترین و علمی ترین مطالب درباره یبوست ( قسمت دوم

پس از اینكه در قسمت اول در مورد نحوه هضم و جذب غذا و چگونگی دفع مواد زاید اشنا شدیم، در این قسمت باید ببینیم كه از نظر علمی تعریف یبوست چیست و چه كسی یبوست دارد. اول از همه باید توجه داشت كه عادت دفع در همه افراد یكسان نیست و بعضی روزانه تا سه بار دفع دارند و بعضی دیگر دو بار در هفته كه هر دو میتواند طبیعی باشد و در این بین افرادی كه روزانه یكبار و یا یك روز درمیان دفع دارند نیز طبیعی هستند. اما از نظر علمی فردی دچار یبوست است كه :

١- كمتر از دوبار در هفته دفع داشته باشد.
٢- كسی كه اغلب اوقات هنگام دفع زور زدن داشته باشد.
٣- كسی كه اغلب احساس دفع ناكامل داشته باشد
٤- كسی كه اغلب مدفوع سفت و سخت داشته باشد چه عللی باعث ایجاد یبوست می شوند

در ایجاد یبوست علل زیادی وجود دارد كه به آنها اشاره میكنم :
١- كم مصرف كردن مایعات
٢- كم مصرف كردن میوه و سبزی و بطور كلی كم مصرف كردن مواد فیبری
٣- بهم خوردن عادت طبیعی غذایی و توالت رفتن مثل آنچه اغلب در مسافرت پیش می آید
٤-عدم تحرک جسمی و فعالیت بدنی
٥- مصرف زیاد مواد لبنی

٦- مقاومت در دفع مدفوع و سركوب كردن حس دفع كه اغلب به علت مشغله كاری و زندگی ماشینی وعجله در رسیدن به محل كار و غیره انجام میشود.
٧- ترس از دفع مدفوع بعلت درد مثلا در افراد مبتلا به همورویید(بواسیر)
٨- مصرف ملین بصورت طولانی مدت كه موجب ضعف عضلات جدار روده می شود.
٩- بعضی داروها از جمله ارام بخش ها و داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد فشار خون، انتی اسید های حاوی الومینیوم و كلسیم ، تركیبات اهن و.......
١٠- برخی بیماریهای هورمونی مثل كم كاری تیروئید، دیابت

١١- بعضی بیماریهای عصبی مثل پاركینسون و ام اس.
١٢- اشكالات مادرزادی روده بزرگ
١٣- اشكالات و عدم هماهنگی عضلات كف لگن با عضلات جدار قسمت انتهای روده بزرگ و اسفنكتر مقعد.
١٤- سندروم روده تحریك پذیر
١٥- حاملگی
١٦- سرطان روده بزرگ

بنابراین همانطور كه مشاهده میكنید علل متعددی در ایجاد یبوست دخالت دارند و گاهی در یک فرد ممكن است چند علت دخالت داشته باشد . مثلا بیمار دیابتی كه فشار خون هم دارد و تحرک زیادی ندارد و داروهای مختلف قلبی و فشارخون مصرف میكنی و شبكه های عصبی هم به علت دیابت صدمه دیده و اغلب بعلت محدودیت و رژیم غذایی نامناسب میوه كافی هم مصرف نمی كنند چندین علت منجر به ایجاد یبوست میشود .

صرفنظر از علت یا علل ایجاد یبوست و طول كشیدن ان در طی زمان باعث عوارضی همچون درد شكم، تهوع، نفخ، كاهش اشتها، هموروئید( بواسیر) ، شقاق یا ترک خوردگی مقعد ، خونریزی از مقعد و حتی طبق برخی شواهد عفونت مكرر ادراری و عوارض دیگر میگردد. بنابراین همانطور كه مشاهده می كنید چاره كار برای همه مصرف ملین و مراجعه به عطاری و بلافاصله مصرف برگ سنا و داروهایی كه تصور می كنید چون گیاهی است بی ضرر و بدون عارضه است نمی باشد.

مهم اینكه این داروها ی گیاهی اغلب از قویترین مواد ملین مانند برگ سنا، گل محمدی و..... تهیه میشوند و عطاری محل بدون توجه به علت در همان وهله اول با تجویز آنها رضایت بیمار را بطور كاذب فراهم می كند و در كوتاه مدت بیمار راضی از مصرف این داروها و برطرف شدن ظاهری یبوست و غافل از اینكه در دراز مدت مصرف این داروها موجب تنبلی و شلی بیشتر عضلات جدار روده شده و نیاز به مصرف بیشتر و پاسخ كمتر خواهد شد و بیمارانی را مشاهده می كنیم كه روزانه تا ده قرص ملین گیاهی مصرف می كنند و گاهی ماهی یكبار هم اجابت مزاج ندارند. در قسمت بعد راههای بررسی علت یبوست را مرور خواهیم كرد.


آدرس مطب : تهران-تجريش-ابتداي شريعتي-جنب تامين اجتماعي- بن بست اختصاصي- ساختمان پايا-واحد ١
تلفن : 22738148 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگربیوگرافی(Cancer )سرطانAnal problem. مشكلات مقعديColon(large intestine) روده بزرگ یDuodenum دوازدهه(اثنی عشر)Endoscopy آندسکپیEsophagus مریGall bladder کیسه صفرامقالاتمقالاتمعده Stomachچاقي و لاغريکبد ،چگر liverپانکراس ،لوزالمعده Pancreasحاملگي و دستگاه گوارشخوراکی هادرد شكمروده باریک small intestineرکتوم Rectumزبان Tongueعلاِیم سرطان را جدی بگیرصفحه اصلی